środa, 23 kwietnia 2014

Jak złożyć deklaracje PIT przez internet?

30 kwietnia to termin rozliczenia PIT za 2013 rok. Jest kilka możliwości rozliczenia się z fiskusem tj. deklaracje możemy osobiście złożyć w Urzędzie Skarbowym, możemy wysłać listem poleconym oraz przez internet. O pierwszych dwóch sposobach nie będę się rozpisywał. Ale jak wysłać deklaracje przez internet???

Już od kilku lat Polacy mogą wysłać PITa drogą elektroniczną. Z roku na rok przybywa zwolenników takiej formy rozliczenia. Dlaczego? Bo przede wszystkim jest to oszczędność czasu i duża wygoda.
Jeżeli nie próbowałeś jeszcze tej formy, podpowiadamy co musisz zrobić.
Aby wysłać PIT drogą internetową potrzebne Ci będą następujące informacje: identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL, w zależności od podatnika), imię i nazwisko, datę urodzenia oraz o ile wcześniej składana była już deklaracja podatkowa kwota przychodu wskazana w poprzedniej deklaracji podatkowej.

Czy żeby wysłać PIT przez internet muszę mieć podpis elektroniczny? Nie - nie musimy mieć podpisu elektronicznego. Żeby system zadziałał, musimy zainstalować na naszym komputerze odpowiednią wtyczkę (plug-in dostępny tutaj ▶ http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje/do-pobrania lub aplikację e-Deklaracje Desktop. Potrzebny również będzie program Adobe Reader do otworzenia dokumentu UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). 
Za nasz podpis posłuży nam podanie kwoty przychodu, którą podaliśmy w deklaracji za poprzedni rok. Jeżeli nigdy wcześniej nie składaliśmy deklaracji drogą elektroniczną, to wpisz kwotę "zero". Kolejnym krokiem jest wypełnienie deklaracji i wysłanie jej za pomocą pobranej wcześniej aplikacji. Gdy wszystko przebiegnie poprawnie powinniśmy otrzymać tzw. UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Koniecznie wydrukuj ten dokument, gdyż jest on potwierdzeniem, że złożyłeś PIT w odpowiednim terminie i jest on traktowany tak samo jak pieczątka podbita w Urzędzie Skarbowym lub potwierdzenie nadania listu poleconego.

Mam nadzieję, że przekonasz się do takiej formy wysyłania PIT. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie czas, który musiałbyś spędzić w kolejce do okienka - czy to w Urzędzie czy na poczcie. 

Zapraszam Cię do odwiedzenia strony internetowej www.hinthouse.pl oraz do polubienia naszego fanpage na Facebooku: http://www.facebook.com/wiecejnizfinanse 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz